Słownik pojęć hafciarskich

Aksamit - tkanina wykonana z jedwabiu lub bawełny, od spodu gładka, z wierzchu pokryta równą pokrywą włosową, która powstaje dzięki wyciągniętym i następnie strzyżonym pętelkom drugiej osnowy; wysokość i gęstość pokrywy włosowej może być zróżnicowana.

Apla - 
w hafcie pojęcie to oznacza jednolity podkład wypełniony ściegiem tatami, umieszczony pod tekstem lub pod logo.

Aplikacja - 
technika zdobienia polegająca na naszywaniu na tkaninę motywów dekoracyjnych wyciętych z innego rodzaju materiału.

Asymetria - 
cecha polegająca na nierównomiernym układzie elementów np. odzieży.

Atłas - 
tkanina o splocie gładkim, atłasowym, produkowana z jedwabiu naturalnego lub sztucznego; po prawej stronie błyszcząca, po lewej matowa.

Boczek - 
element wyrobu odzieżowego okrywający boczną część ciała np. w żakiecie lub w niektórych fasonach koszulek.

Dekolt - 
wycięcie w górnej części wyrobu odzieżowego; występuje w czterech podstawowych kształtach:  okrągły, V-neck, łódka i karo.

Denim (dżins) - 
jest odmianą drelichu; do tkania używa się różnych kolorów osnowy i wątku, co powoduje powstawanie wyraźnych ukośnych prążków; współczesny denim ma różne grubości i często dodatek elastanu.

Drelich - 
tkanina o splocie skośnym; powstaje z bardzo grubych i mocnych nici bawełnianych; dzięki gęstemu tkaniu, jest bardzo mocna i wytrzymała; najczęściej jednokolorowa, o różnych grubościach; zastosowanie: odzież robocza, mundury.

DST - 
rozszerzenie z jakim zapisuje się program hafciarski do odczytu przez maszyny hafciarskie.

Dzianina - 
wyrób włókienniczy w którym nitka tworzy oczka określonego kształtu i rozmiaru; układ oczek uszeregowanych jedno nad drugim nazywany jest kolumienką, natomiast układ oczek uszeregowanych obok siebie nazywa się rządkiem.

Dzianina jednołożyskowa (singiel jersey) - 
dzianina z wyraźnie różniącą się stroną prawą i lewą, na prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek; może występować w różnych gramaturach; stosowana najczęściej na T-shirty, koszulki damskie i odzież dziecięcą.

Elana - 
tkanina produkowana z włókna poliestrowego o tej samej nazwie; włókno to przerabia się najczęściej w mieszankach z bawełną (elanobawełna), wełną i lnem.

Emblemat - 
dekoracyjny element w postaci znaku firmowego np. naszywka firmowa.

Filc - 
wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie włókien wełny oraz ich mieszanek z innymi włóknami; stosowany w hafciarstwie jako aplikacja lub tło emblematów.

Flausz - 
tkanina wykonana z przędzy zgrzebnej wełnianej o luźnym skręcie i skośnym splocie, poddawana folowaniu i jednostronnemu drapaniu, zapewniająca bardzo dobrą ciepłochłonność i odporność na gniecenie.

Flizelina - 
jest to podstawowy dodatek hafciarski; dzięki zróżnicowaniu grubości oraz właściwości fizycznych, umożliwia dobranie właściwego jej rodzaju do zamierzonego zadania, co pozwala uzyskać doskonałą jakość haftu  i pełną powtarzalność w procesie produkcji; rozróżniamy flizeliny wycinane, wydzierane i papierowe; występuje w kolorze białym i czarnym.

Frotte - 
tkanina lub dzianina bawełniana mająca po jednej lub po obu stronach gęsto obok siebie położone pętelki; stosowana głównie na płaszcze kąpielowe i ręczniki.

Gramatura - 
masa 1m² np. dzianiny lub tkaniny, wyrażona w gramach i oznaczana jednostką g/m².

Hafciarstwo - 
metoda zdobienia polegająca na wyszywaniu wzorów za pomocą igły i nici, oraz przy zastosowaniu różnych dodatków. 

Hydrofolia - 
to specjalna folia rozpuszczalna w wodzie;  wykorzystywana najczęściej przy wykonywaniu haftów na bieliźnie i odzieży dziecięcej.

Inkrustacja - 
technika zdobienia polegająca na podłożeniu pod spód haftowanego wyrobu dodatkowej warstwy kontrastowej tkaniny, którą można wyeksponować po wykonaniu haftu i usunięciu wierzchniej warstwy tkaniny.

Interlock - 
dzianina której obie strony posiadają jednakowy splot, w postaci drobnych kolumienek oczek; w przypadku interlocku wzorzystego, lewa strona jest bledsza, a więc nieużytkowa; zastosowanie: T-shirty, golfy, odzież dziecięca.

Juta - 
włókno produkowane z łodyg rośliny juty oraz wytwarzana z niego tkanina o splocie płóciennym; występuje w kolorze szarym lub naturalno złotym. 

Kaptur - 
nakrycie głowy osłaniające również szyję, może być wszyty do wykroju szyi lub odpinany.

Kapuza - 
zabudowana wersja kaptura, otwarta z przodu.

Karczek - 
górna, odcięta część tyłu lub przodu wyrobu odzieżowego.

Kołnierz - 
podstawowy element montażowy wyrobu odzieżowego, będący zarówno wykończeniem wykroju szyi, jak i elementem dekoracyjnym.

Kodura - 
tkanina kaletnicza, wykonana z poliestru i pokryta PCV; używana głównie na pokrowce, plecaki, torby turystyczne.

Lamówka - 
obszycie stanowiące wykończenie brzegów materiału lub krawędzi wyrobów odzieżowych np. dekoltu koszulki.

Logotyp - 
forma graficzna identyfikująca markę, firmę, organizację, produkt, imprezę oraz każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej lub społecznej.

Mankiet - 
element wykańczający dół rękawa lub nogawki spodni.

Obłożenie - 
element przodu wyrobu odzieżowego wykończający krawędź przodu od strony wewnętrznej.

Odzież mundurowa - 
odzież przeznaczona dla wojska, policji, organizacji społecznych (np. harcerstwo) oraz niektórych grup zawodowych (np. leśnicy, kolejarze, górnicy).

Odzież ochronna - 
odzież specjalna przeznaczona do ochrony organizmu użytkownika przed działaniem szkodliwych i niebezpiecznych czynników produkcyjnych.

Odzież robocza - 
odzież  specjalna przeznaczona do ochrony odzieży własnej użytkownika (lub ją zastępująca) i przedmiotów pracy przed zabrudzeniem, dostosowana do wykonywanych czynności i procesu produkcyjnego.

Odzież służbowa - 
odzież przeznaczona przede wszystkim dla służb cywilnych.

Odzież zawodowa - 
grupa odzieży w skład której wchodzi odzież ochronna, robocza i służbowa.

Ortalion - 
tworzywo o warstwowej budowie, składa się z tkaniny z włókien poliamidowych jako warstwy zewnętrznej oraz spodniej warstwy powlekającej z żywic syntetycznych; używana na płaszcze przeciwdeszczowe i odzież turystyczną.

Owerlok - 
rodzaj ściegu krawieckiego służącego do łączenia, zabezpieczania lub ozdobnego wykańczania elementów odzieży; niezbędny przy produkcji odzieży wykonanej z materiałów elastycznych; nazwa ta również odnosi się do maszyn szwalniczych wykonujących ten szew.

Panel sterowania - 
panel hafciarki, przy pomocy którego można ustawić parametry maszyny i wzoru oraz dokonać prostej jego edycji.

Patka - 
element w postaci paska, którego jeden koniec jest przyszyty do wyrobu odzieżowego, a drugi zapinany na guzik, napę lub klamrę.

Pique (lacosta) - 
dzianina w której po prawej stronie kolumienki tworzą charakterystyczną chropowatą powierzchnię; stosowana głównie na koszulki polo.

Pikówka - 
ocieplacz lateksowany spikowany z podszewką; stosowane są dwie technologie pikowania - klasyczna (nić) i termozgrzewanie.

Plisa - 
element w postaci pasa naszytego lub zaprasowanego na krawędzi przodu, wykonane są na nim dziurki  lub umieszczane napy.

Płótno - 
tkanina o splocie płóciennym, lniana, bawełniana, konopowa lub jutowa, surowa lub bielona, o różnej grubości. 

Polar - 
dzianina poliestrowa, która dzięki unikalnej strukturze utrzymuje suchy i ciepły mikroklimat skóry, nie chłonie wilgoci, mikroskopijne torebki powietrza w strukturze materiału wytwarzają termiczną izolację zatrzymując ciepłotę ciała i odprowadzają wilgoć na zewnątrz, odporna na mechacenie, łatwa w praniu i trwała w użytkowaniu.

Pole haftu - 
jest to maksymalna powierzchnia w obrębie której możemy umieścić haft, indywidualna dla różnego typu maszyn hafciarskich; przykładowo pole haftu może wynosić 660 x 345 cm.

Projektowanie wzoru hafciarskiego - 
tworzenie programu hafciarskiego, na podstawie dowolnej grafiki, przy użyciu specjalistycznego programu Wilcom , Pulse, itp.

Przejście tonalne - 
równomierne przejście z jednego odcienia tej samej barwy do innego jej odcienia.

Rękaw raglanowy - 
rękaw połączony z tyłem i przodem wyrobu szwami przebiegającymi od pachy do wykroju szyi.

Satyna - 
tkanina o splocie atłasowym, z bawełny, jedwabiu lub ich mieszanek z włóknami syntetycznymi; posiada gładką i błyszczącą powierzchnię; stosowana na wyroby odzieżowe lub podszewkę.

Soft shell - 
grupa tkanin stosowanych głównie do szycia odzieży turystycznej i wspinaczkowej; wiatroodporna, ale nie wodoodporna (chroni ją przez pewien czas warstwa impregnacji- DWR); miękka oraz posiadająca doskonałą oddychalność.

Stójka - 
kołnierz w kształcie stojącego paska lub część wykładanego kołnierza przylegająca do szyi.

Symetria - 
cecha polegająca na tym, że dwie części danej figury są analogiczne i jednakowo położone w przestrzeni po przeciwnych stronach punktu, osi symetrii lub płaszczyzny.

Symulacja komputerowa haftu - 
forma graficzna zaprezentowania wyglądu haftu przed wykonaniem haftu próbnego.

Sztruks - 
welwet prążkowany, produkowany jako dzianina lub tkanina; na powierzchni występują wypukłe podłużne prążki utworzone z przędzy wątkowej o strukturze runowej.

Sztywnik - 
włóknina surowa lub sklejona z kilku warstw pokrytych środkami termo klejącymi; służy do usztywniania kołnierzy, mankietów oraz emblematów.

Ścieg  hafciarski tatami - 
ścieg służący do zahaftowywania dużych powierzchni, może tworzyć gładką powierzchnię lub posiadać ozdobną strukturę.

Ścieg hafciarski satyna - 
najczęściej stosowany ścieg hafciarski używa się go np. do przygotowywania liternictwa o szerokości maksymalnej 8mm.

Ścieg hafciarski stębnówka - 
krótkie, proste ściegi służące do wykańczania konturu haftu lub tworzenia drobnych napisów.

Tamborek - 
przedmiot ułatwiający haftowanie, składający się z dwóch obręczy, które zaciska się napinając jednocześnie naciągnięty między nimi materiał.

Termofolia - 
rodzaj kleju nanoszony na aplikację haftowaną, umożliwiający przyklejenie w dowolnym miejscu odzieży przy pomocy żelazka lub prasy,  trwale skleja elementy i jest odporna na wodę.

Tiul - 
lekka, ażurowa tkanina, bawełniana lub jedwabna; z racji jej dużej przejrzystości stosowany głównie na welony ślubne oraz firanki.

Tkanina - 
wyrób płaski utworzony z dwóch układów nitek osnowy i wątku; osnowa przebiega wzdłuż tkaniny, a wątek prostopadle do niej, przeplatając się wg określonego porządku tworzą splot charakterystyczny dla danego rodzaj tkaniny.

Welur - 
aksamit jedwabny, z bardzo niską i delikatną okrywą włosową lub tkanina wełniana o splocie płóciennym bądź skośnym, w procesie wykończania folowana, drapana i strzyżona, posiadająca gęstą i równą okrywę włosową.

Wielkość wzoru hafciarskiego - 
odległość pomiędzy dwoma najdalej wysuniętymi punktami osi x i y.

Wykrój - 
element odzieży na którym wykonujemy haft przed uszyciem wyrobu gotowego.

Zrzut ekranu - 
zapis do pliku graficznego aktualnego obrazu wyświetlanego na monitorze.

Świat Haftu - Haftowanie