Świat haftu by Raven
Otrzymaj bezpłatną wycenę

Haft komputerowy dla branży odzieży roboczej
Haft komputerowy dla branży odzieży roboczej
Haft komputerowy dla branży odzieży reklamowej
Haft komputerowy dla branży odzieży reklamowej
Haft komputerowy dla branży odzieży mundurowej
Haft komputerowy dla branży odzieży mundurowej
menu

Słownik pojęć hafciarskich

Aksamit - tkanina wykonana z jedwabiu lub bawełny, od spodu gładka, z wierzchu pokryta równą pokrywą włosową, która powstaje dzięki wyciągniętym i następnie strzyżonym pętelkom drugiej osnowy; wysokość i gęstość pokrywy włosowej może być zróżnicowana.

Apla - 
w hafcie pojęcie to oznacza jednolity podkład wypełniony ściegiem tatami, umieszczony pod tekstem lub pod logo.

Aplikacja - 
technika zdobienia polegająca na naszywaniu na tkaninę motywów dekoracyjnych wyciętych z innego rodzaju materiału.

Asymetria - 
cecha polegająca na nierównomiernym układzie elementów np. odzieży.

Atłas - 
tkanina o splocie gładkim, atłasowym, produkowana z jedwabiu naturalnego lub sztucznego; po prawej stronie błyszcząca, po lewej matowa.

Boczek - 
element wyrobu odzieżowego okrywający boczną część ciała np. w żakiecie lub w niektórych fasonach koszulek.

Dekolt - 
wycięcie w górnej części wyrobu odzieżowego; występuje w czterech podstawowych kształtach:  okrągły, V-neck, łódka i karo.

Denim (dżins) - 
jest odmianą drelichu; do tkania używa się różnych kolorów osnowy i wątku, co powoduje powstawanie wyraźnych ukośnych prążków; współczesny denim ma różne grubości i często dodatek elastanu.

Drelich - 
tkanina o splocie skośnym; powstaje z bardzo grubych i mocnych nici bawełnianych; dzięki gęstemu tkaniu, jest bardzo mocna i wytrzymała; najczęściej jednokolorowa, o różnych grubościach; zastosowanie: odzież robocza, mundury.

DST - 
rozszerzenie z jakim zapisuje się program hafciarski do odczytu przez maszyny hafciarskie.

Dzianina - 
wyrób włókienniczy w którym nitka tworzy oczka określonego kształtu i rozmiaru; układ oczek uszeregowanych jedno nad drugim nazywany jest kolumienką, natomiast układ oczek uszeregowanych obok siebie nazywa się rządkiem.

Dzianina jednołożyskowa (singiel jersey) - 
dzianina z wyraźnie różniącą się stroną prawą i lewą, na prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek; może występować w różnych gramaturach; stosowana najczęściej na T-shirty, koszulki damskie i odzież dziecięcą.

Elana - 
tkanina produkowana z włókna poliestrowego o tej samej nazwie; włókno to przerabia się najczęściej w mieszankach z bawełną (elanobawełna), wełną i lnem.

Emblemat - 
dekoracyjny element w postaci znaku firmowego np. naszywka firmowa.

Filc - 
wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie włókien wełny oraz ich mieszanek z innymi włóknami; stosowany w hafciarstwie jako aplikacja lub tło emblematów.

Flausz - 
tkanina wykonana z przędzy zgrzebnej wełnianej o luźnym skręcie i skośnym splocie, poddawana folowaniu i jednostronnemu drapaniu, zapewniająca bardzo dobrą ciepłochłonność i odporność na gniecenie.

Flizelina - 
jest to podstawowy dodatek hafciarski; dzięki zróżnicowaniu grubości oraz właściwości fizycznych, umożliwia dobranie właściwego jej rodzaju do zamierzonego zadania, co pozwala uzyskać doskonałą jakość haftu  i pełną powtarzalność w procesie produkcji; rozróżniamy flizeliny wycinane, wydzierane i papierowe; występuje w kolorze białym i czarnym.

Frotte - 
tkanina lub dzianina bawełniana mająca po jednej lub po obu stronach gęsto obok siebie położone pętelki; stosowana głównie na płaszcze kąpielowe i ręczniki.

Gramatura - 
masa 1m² np. dzianiny lub tkaniny, wyrażona w gramach i oznaczana jednostką g/m².

Hafciarstwo - 
metoda zdobienia polegająca na wyszywaniu wzorów za pomocą igły i nici, oraz przy zastosowaniu różnych dodatków. 

Hydrofolia - 
to specjalna folia rozpuszczalna w wodzie;  wykorzystywana najczęściej przy wykonywaniu haftów na bieliźnie i odzieży dziecięcej.

Inkrustacja - 
technika zdobienia polegająca na podłożeniu pod spód haftowanego wyrobu dodatkowej warstwy kontrastowej tkaniny, którą można wyeksponować po wykonaniu haftu i usunięciu wierzchniej warstwy tkaniny.

Interlock - 
dzianina której obie strony posiadają jednakowy splot, w postaci drobnych kolumienek oczek; w przypadku interlocku wzorzystego, lewa strona jest bledsza, a więc nieużytkowa; zastosowanie: T-shirty, golfy, odzież dziecięca.

Juta - 
włókno produkowane z łodyg rośliny juty oraz wytwarzana z niego tkanina o splocie płóciennym; występuje w kolorze szarym lub naturalno złotym. 

Kaptur - 
nakrycie głowy osłaniające również szyję, może być wszyty do wykroju szyi lub odpinany.

Kapuza - 
zabudowana wersja kaptura, otwarta z przodu.

Karczek - 
górna, odcięta część tyłu lub przodu wyrobu odzieżowego.

Kołnierz - 
podstawowy element montażowy wyrobu odzieżowego, będący zarówno wykończeniem wykroju szyi, jak i elementem dekoracyjnym.

Kodura - 
tkanina kaletnicza, wykonana z poliestru i pokryta PCV; używana głównie na pokrowce, plecaki, torby turystyczne.

Lamówka - 
obszycie stanowiące wykończenie brzegów materiału lub krawędzi wyrobów odzieżowych np. dekoltu koszulki.

Logotyp - 
forma graficzna identyfikująca markę, firmę, organizację, produkt, imprezę oraz każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej lub społecznej.

Mankiet - 
element wykańczający dół rękawa lub nogawki spodni.

Obłożenie - 
element przodu wyrobu odzieżowego wykończający krawędź przodu od strony wewnętrznej.

Odzież mundurowa - 
odzież przeznaczona dla wojska, policji, organizacji społecznych (np. harcerstwo) oraz niektórych grup zawodowych (np. leśnicy, kolejarze, górnicy).

Odzież ochronna - 
odzież specjalna przeznaczona do ochrony organizmu użytkownika przed działaniem szkodliwych i niebezpiecznych czynników produkcyjnych.

Odzież robocza - 
odzież  specjalna przeznaczona do ochrony odzieży własnej użytkownika (lub ją zastępująca) i przedmiotów pracy przed zabrudzeniem, dostosowana do wykonywanych czynności i procesu produkcyjnego.

Odzież służbowa - 
odzież przeznaczona przede wszystkim dla służb cywilnych.

Odzież zawodowa - 
grupa odzieży w skład której wchodzi odzież ochronna, robocza i służbowa.

Ortalion - 
tworzywo o warstwowej budowie, składa się z tkaniny z włókien poliamidowych jako warstwy zewnętrznej oraz spodniej warstwy powlekającej z żywic syntetycznych; używana na płaszcze przeciwdeszczowe i odzież turystyczną.

Owerlok - 
rodzaj ściegu krawieckiego służącego do łączenia, zabezpieczania lub ozdobnego wykańczania elementów odzieży; niezbędny przy produkcji odzieży wykonanej z materiałów elastycznych; nazwa ta również odnosi się do maszyn szwalniczych wykonujących ten szew.

Panel sterowania - 
panel hafciarki, przy pomocy którego można ustawić parametry maszyny i wzoru oraz dokonać prostej jego edycji.

Patka - 
element w postaci paska, którego jeden koniec jest przyszyty do wyrobu odzieżowego, a drugi zapinany na guzik, napę lub klamrę.

Pique (lacosta) - 
dzianina w której po prawej stronie kolumienki tworzą charakterystyczną chropowatą powierzchnię; stosowana głównie na koszulki polo.

Pikówka - 
ocieplacz lateksowany spikowany z podszewką; stosowane są dwie technologie pikowania - klasyczna (nić) i termozgrzewanie.

Plisa - 
element w postaci pasa naszytego lub zaprasowanego na krawędzi przodu, wykonane są na nim dziurki  lub umieszczane napy.

Płótno - 
tkanina o splocie płóciennym, lniana, bawełniana, konopowa lub jutowa, surowa lub bielona, o różnej grubości. 

Polar - 
dzianina poliestrowa, która dzięki unikalnej strukturze utrzymuje suchy i ciepły mikroklimat skóry, nie chłonie wilgoci, mikroskopijne torebki powietrza w strukturze materiału wytwarzają termiczną izolację zatrzymując ciepłotę ciała i odprowadzają wilgoć na zewnątrz, odporna na mechacenie, łatwa w praniu i trwała w użytkowaniu.

Pole haftu - 
jest to maksymalna powierzchnia w obrębie której możemy umieścić haft, indywidualna dla różnego typu maszyn hafciarskich; przykładowo pole haftu może wynosić 660 x 345 cm.

Projektowanie wzoru hafciarskiego - 
tworzenie programu hafciarskiego, na podstawie dowolnej grafiki, przy użyciu specjalistycznego programu Wilcom , Pulse, itp.

Przejście tonalne - 
równomierne przejście z jednego odcienia tej samej barwy do innego jej odcienia.

Rękaw raglanowy - 
rękaw połączony z tyłem i przodem wyrobu szwami przebiegającymi od pachy do wykroju szyi.

Satyna - 
tkanina o splocie atłasowym, z bawełny, jedwabiu lub ich mieszanek z włóknami syntetycznymi; posiada gładką i błyszczącą powierzchnię; stosowana na wyroby odzieżowe lub podszewkę.

Soft shell - 
grupa tkanin stosowanych głównie do szycia odzieży turystycznej i wspinaczkowej; wiatroodporna, ale nie wodoodporna (chroni ją przez pewien czas warstwa impregnacji- DWR); miękka oraz posiadająca doskonałą oddychalność.

Stójka - 
kołnierz w kształcie stojącego paska lub część wykładanego kołnierza przylegająca do szyi.

Symetria - 
cecha polegająca na tym, że dwie części danej figury są analogiczne i jednakowo położone w przestrzeni po przeciwnych stronach punktu, osi symetrii lub płaszczyzny.

Symulacja komputerowa haftu - 
forma graficzna zaprezentowania wyglądu haftu przed wykonaniem haftu próbnego.

Sztruks - 
welwet prążkowany, produkowany jako dzianina lub tkanina; na powierzchni występują wypukłe podłużne prążki utworzone z przędzy wątkowej o strukturze runowej.

Sztywnik - 
włóknina surowa lub sklejona z kilku warstw pokrytych środkami termo klejącymi; służy do usztywniania kołnierzy, mankietów oraz emblematów.

Ścieg  hafciarski tatami - 
ścieg służący do zahaftowywania dużych powierzchni, może tworzyć gładką powierzchnię lub posiadać ozdobną strukturę.

Ścieg hafciarski satyna - 
najczęściej stosowany ścieg hafciarski używa się go np. do przygotowywania liternictwa o szerokości maksymalnej 8mm.

Ścieg hafciarski stębnówka - 
krótkie, proste ściegi służące do wykańczania konturu haftu lub tworzenia drobnych napisów.

Tamborek - 
przedmiot ułatwiający haftowanie, składający się z dwóch obręczy, które zaciska się napinając jednocześnie naciągnięty między nimi materiał.

Termofolia - 
rodzaj kleju nanoszony na aplikację haftowaną, umożliwiający przyklejenie w dowolnym miejscu odzieży przy pomocy żelazka lub prasy,  trwale skleja elementy i jest odporna na wodę.

Tiul - 
lekka, ażurowa tkanina, bawełniana lub jedwabna; z racji jej dużej przejrzystości stosowany głównie na welony ślubne oraz firanki.

Tkanina - 
wyrób płaski utworzony z dwóch układów nitek osnowy i wątku; osnowa przebiega wzdłuż tkaniny, a wątek prostopadle do niej, przeplatając się wg określonego porządku tworzą splot charakterystyczny dla danego rodzaj tkaniny.

Welur - 
aksamit jedwabny, z bardzo niską i delikatną okrywą włosową lub tkanina wełniana o splocie płóciennym bądź skośnym, w procesie wykończania folowana, drapana i strzyżona, posiadająca gęstą i równą okrywę włosową.

Wielkość wzoru hafciarskiego - 
odległość pomiędzy dwoma najdalej wysuniętymi punktami osi x i y.

Wykrój - 
element odzieży na którym wykonujemy haft przed uszyciem wyrobu gotowego.

Zrzut ekranu - 
zapis do pliku graficznego aktualnego obrazu wyświetlanego na monitorze.


^^ Do góry
Strony internetowe Łódź

Nasza hafciarnia specjalizuje się w produkcji najbardziej trwałych oraz estetycznych emblematów haftowanych oraz naszywek dla branży odzieży roboczej, rentalu odzieży, producentów umundurowania. Oferujemy najwierniejsze odwzorowanie firmowych logo, nasz haft reklamowy na odzieży reklamowej i gastronomicznej będzie wizytówką na Państwa firmowej odzieży. Zapraszamy do kontaktu firmy z całej Polski - z Łodzi, Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska, Wrocławia oraz wszystkich innych miejscowości.

Formularz zapytaniowy
Przejdź do kontaktu